• BODY / EXTERIOR DESIGN / DIMENSIONS | |
| Body Type: | Drop-head coupé (cabriolet; convertible) 2 doors / 4 seats |
| Weight: | n/a |
| Length: | 4635 mm |
| Height: | 1415 mm |
| Wheelbase: | 2730 mm |
| Front Track: | n/a |
| Rear Track: | n/a |
| Ground Clearance: | n/a |
| Fuel Capacity: | n/a |
• ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine location: | front |
| Engine alignment: | longitudinal |
| Drive Wheels: | Rear wheel drive |
| Steering: | n/a |
| Fuel Supply System: | n/a |
| Max Power: | 207HP (152 kW) @ 6400 rpm |
| Max Torque: | 252Nm @ 4800 rpm |
| CO2 Emissions: | n/a |
| Engine Coolant: | water |
| Displacement: | 2499 cc |
| Bore: | 83 mm |
| Stroke: | 77 mm |
| Cam Design: | DOHC - Double Overhead Camshaft (per bank) |
| Cylinders: | 6 IN V |
| Valves per cylinder: | 4 |
| Total Valves: | 24 |
| Compression Ratio: | n/a |
| Aspiration: | Normal |
• CHASSIS / BRAKES / SUSPENSIONS | |
| Front Brakes: | VeDi |
| Rear Brakes: | Di-S-ABS |
| Standard Wheels: | n/a |
| Standard Tyres: | n/a |
| Suspension Front: | n/a |
| Suspension Rear: | n/a |
• TRANSMISSION | |
| Transmission: | automatic |
| Number of gears: | 6 |
• PERFORMANCE | |
| Acceleration 0-100 Km/h: | n/a |
| Acceleration 80-120 Km/h: | n/a |
| Top Speed: | n/a |
• FUEL CONSUMPTION | |
| City: | 17.2 l/100km |
| Road: | 9.7 l/100km |
| Mixt: | 12.4 l/100km |
Rabu, 01 Juni 2011
2008 Lexus IS250C, Spece, Engine, Review
Langganan:
Posting Komentar (Atom)



Tidak ada komentar:
Posting Komentar