• BODY / EXTERIOR DESIGN / DIMENSIONS | |
| Body Type: | Estate (station wagon; shooting brake) 5 doors / 4 seats |
| Weight: | n/a |
| Length: | 4670 mm |
| Height: | 1498 mm |
| Wheelbase: | 2675 mm |
| Front Track: | 1524 mm |
| Rear Track: | 1506 mm |
| Ground Clearance: | n/a |
| Fuel Capacity: | 58 liters |
• ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine location: | front |
| Engine alignment: | transverse |
| Drive Wheels: | Front wheel drive |
| Steering: | rack & pinion PAS |
| Fuel Supply System: | common rail direct diesel injection |
| Max Power: | 150HP (110 kW) @ 4000 rpm |
| Max Torque: | 320Nm @ 2000 rpm |
| CO2 Emissions: | 159 g/Km |
| Engine Coolant: | water |
| Displacement: | 1910 cc |
| Bore: | 82 mm |
| Stroke: | 90 mm |
| Cam Design: | DOHC - Double Overhead Camshaft (per bank) |
| Cylinders: | 4 INLINE |
| Valves per cylinder: | 4 |
| Total Valves: | 16 |
| Compression Ratio: | 17.5:1 |
| Aspiration: | Turbo D. |
• CHASSIS / BRAKES / SUSPENSIONS | |
| Front Brakes: | VeDi |
| Rear Brakes: | Di-S-ABS |
| Standard Wheels: | n/a |
| Standard Tyres: | n/a |
| Suspension Front: | I.MS.ARB. |
| Suspension Rear: | I.4Li.CS.ARB. |
• TRANSMISSION | |
| Transmission: | manual |
| Number of gears: | 6 |
• PERFORMANCE | |
| Acceleration 0-100 Km/h: | 10.2 seconds |
| Acceleration 80-120 Km/h: | n/a |
| Top Speed: | n/a |
• FUEL CONSUMPTION | |
| City: | 7.8 l/100km |
| Road: | 4.8 l/100km |
| Mixt: | 5.9 l/100km |
Jumat, 03 Juni 2011
2007 Saab 9-3 1.9 TiD SportWagon, Specs, Engine, Review
Langganan:
Posting Komentar (Atom)



Tidak ada komentar:
Posting Komentar