• BODY / EXTERIOR DESIGN / DIMENSIONS | |
| Body Type: | Drop-head coupé (cabriolet; convertible) 2 doors / 4 seats |
| Weight: | 2620 Kg |
| Length: | 5609 mm |
| Height: | 1581 mm |
| Wheelbase: | 3320 mm |
| Front Track: | 1687 mm |
| Rear Track: | 1671 mm |
| Ground Clearance: | n/a |
| Fuel Capacity: | 80 liters |
• ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine location: | front |
| Engine alignment: | longitudinal |
| Drive Wheels: | Rear wheel drive |
| Steering: | rack & pinion VPAS |
| Fuel Supply System: | direct petrol injection |
| Max Power: | 460HP (338 kW) @ 5350 rpm |
| Max Torque: | 720Nm @ 3500 rpm |
| CO2 Emissions: | n/a |
| Engine Coolant: | water |
| Displacement: | 6749 cc |
| Bore: | 92 mm |
| Stroke: | 84 mm |
| Cam Design: | DOHC - Double Overhead Camshaft (per bank) |
| Cylinders: | 12 IN V |
| Valves per cylinder: | 4 |
| Total Valves: | 48 |
| Compression Ratio: | 11:1 |
| Aspiration: | Normal |
• CHASSIS / BRAKES / SUSPENSIONS | |
| Front Brakes: | VeDi |
| Rear Brakes: | VeDi-S-ABS |
| Standard Wheels: | 265 x 540 A / 265 x 540 A |
| Standard Tyres: | Michelin PAX 265/790 R 540 A 111W / Michelin PAX 265/790 R 540 A 111W |
| Suspension Front: | n/a |
| Suspension Rear: | n/a |
• TRANSMISSION | |
| Transmission: | automatic |
| Number of gears: | 6 |
• PERFORMANCE | |
| Acceleration 0-100 Km/h: | 5.9 seconds |
| Acceleration 80-120 Km/h: | n/a |
| Top Speed: | n/a |
• FUEL CONSUMPTION | |
| City: | 23.2 l/100km |
| Road: | 11.3 l/100km |
| Mixt: | 15.7 l/100km |
Jumat, 03 Juni 2011
2006 Rolls-Royce Phantom Drophead Coupé, Specs, Engine, Review
Langganan:
Posting Komentar (Atom)



Tidak ada komentar:
Posting Komentar