• BODY / EXTERIOR DESIGN / DIMENSIONS | |
| Body Type: | Drop-head coupé (cabriolet; convertible) 2 doors / 4 seats |
| Weight: | 2800 Kg |
| Length: | 5520 mm |
| Height: | 1900 mm |
| Wheelbase: | 3735 mm |
| Front Track: | 1520 mm |
| Rear Track: | 1520 mm |
| Ground Clearance: | n/a |
| Fuel Capacity: | n/a |
• ENGINE SPECIFICATIONS | |
| Engine location: | front |
| Engine alignment: | longitudinal |
| Drive Wheels: | Rear wheel drive |
| Steering: | worm & nut |
| Fuel Supply System: | 2 So carbs |
| Max Power: | 202HP (149 kW) @ 3200 rpm |
| Max Torque: | n/a |
| CO2 Emissions: | n/a |
| Engine Coolant: | water |
| Displacement: | 7922 cc |
| Bore: | 92 mm |
| Stroke: | 100 mm |
| Cam Design: | OHV - Overhead Valves |
| Cylinders: | 12 IN V |
| Valves per cylinder: | 2 |
| Total Valves: | 24 |
| Compression Ratio: | 6.3:1 |
| Aspiration: | Normal |
• CHASSIS / BRAKES / SUSPENSIONS | |
| Front Brakes: | Dr |
| Rear Brakes: | Dr-S |
| Standard Wheels: | 7.5 x 20 / 7.5 x 20 |
| Standard Tyres: | n/a |
| Suspension Front: | LA.SE. |
| Suspension Rear: | LA.SE. |
• TRANSMISSION | |
| Transmission: | manual |
| Number of gears: | 5 |
• PERFORMANCE | |
| Acceleration 0-100 Km/h: | n/a |
| Acceleration 80-120 Km/h: | n/a |
| Top Speed: | n/a |
• FUEL CONSUMPTION | |
| City: | 24 l/100km |
| Road: | 10.9 l/100km |
| Mixt: | 15.7 l/100km |
Sabtu, 04 Juni 2011
1930 Maybach DS8 Zeppelin, Specs, Engine, Review
Langganan:
Posting Komentar (Atom)



Tidak ada komentar:
Posting Komentar